• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Hakan Karabey

 
  1969 Ankara- Haymana doğumluyum.İlkokulu babamin isi geregi çok dolaştığımız icin sırası ile; Ankara, Bartın ve Aydın'da, yine ortaokulu ve liseyi Aydın'da bitirdim. 
 Daha sonra ögrenimimi Dokuz eylül üniv. Buca Egt. Fak. tamamladim
 1990 Aralık ayında benimle aynı okulda ögrenim gören esim Zülay ile evlendim.Esimle birlikte 1991 Ocak ayında Diyarbakır'da sınıf ögretmeni olarak is bası yaptık. 1991 Eylül ayında oglum Onur dünyaya geldi.1994 Eylül ayında Ankara'ya tayin olduk. Askerlik görevimi 1999 mart-kasım arasında kısa dönem olarak Istanbul Çekmeköy Hava Savunma Okulu'nda tamamladım.Bütün çarsı izinlerimi Kadıköy de pazarları kurulan kitap sergileri önünde geçirdim diyebilirim.
  Halen Ankara'da ögretmenlik görevimi sürdürmekteyim.Ümit kaptan tipinin kafamda ilk sekillenmesi ise 1991 yaıynda Datça ya tatile gitmemle baslar.Orada yat limanında gezerken Karakorsan adlı kurukafa bayraklı bir yat dikkatimi çekti.Bir yat kaptanı çizgi roman kahramanı nasıl olur acaba? dedim. Yani kafamda ilk sekillenen simdiki yardımcı karakter 'korsan ' tiplemesiydi. Çizimlere baslamam ise 1994 yılını bulur. Ilk macerayı (Haraç Çetesi)1997 yılında bitirdim.
Daha sonra uzun bir süre çizime ara verdim.
İlk Ümit Kaptan web sitesini internet ortamında tanıştığım Aytekin GEZİCİ kurmuş ve uzun bir süre tanıtıma katkı sunmuştur.
2004 yılında ise ANARRES'te rastlantı sonucu Lami TİRYAKİ ile karşılaştım ve zaten yıllardır yazılarını takip ettiğim Lami ile yüz yüze tanışmış oldum.Ona Ümit Kaptan çizimlerimi gösterdim.Lami Ümit Kaptan'ın basılacak düzeye gelmiş bir çizgi kahraman olduğunu belirtti.ANARRES'ten Aykan SEVER'de ANARRES olarak Ümit Kaptan'ı basabileceklerini söyleyince ilk sayıyı basmaya karar verdik.
  İlk üç sayı ANARRES tarafından basıldı.Daha sonra ANARRES kapanınca bir süre yayın hayatımıza ara verdik.Daha sonra PAYOS yayınlarından 4, 5 ve 6. sayıları bastık.
  4.sayımızda ikinci çizer olarak Sadık BİLCEN'in de katılımıyla yola daha güçlü devam ediyoruz.
 

                                                                          Hakan KARABEY